Co je PID?

Potential Induced Degradation, někdy také označovaný jako „high voltage stress“, je fyzikální jev, který způsobuje pokles výkonu fotovoltatických (FV) panelů kvůli rozdílu potenciálů vůči zemi.

 

Objevuje se již po dvou až čtyřech letech provozu FV systému a způsobuje až 15% ztrátu instalovaného výkonu. Podle nezávislých průzkumů až 46 % současných FV panelů je citlivých na PID.

K PID jevu dochází zejména na FV panelech, které jsou nejblíže u záporného pólu stringu. Tyto panely mohou mít výkon snížen až o 70%. Zde se potenciál (napětí vůči zemi) FV článků obvykle pohybuje mezi −200 V a −450 V. Rám FV panelů má ovšem potenciál 0 V, protože z bezpečnostních důvodů musí být uzemněný. Kvůli tomuto elektrickému napětí mezi FV články a rámem se může stát, že se z materiálů, použitých k výrobě FV panelu, uvolní elektrony a stečou přes uzemněný rám. To za sebou zanechá náboj (polarizaci), který může pozměnit charakteristickou křivku FV článků.

Podrobnější popis jevu PID je v článku zde.

PID poškození je ale možné opravit, pokud se odhalí a začne řešit včas. Regenerace je rychlá a trvalá na celou dobu životnosti elektrárny. Řešení je jednoduché a velmi spolehlivé: PID DOCTOR

PID Doctor

Technologie v rámci řešení PID DOCTOR dokáže spolehlivě odstranit jev PID. V praxi jde o zařízení, které vyrábíme na míru potřebám každé FV elektrárny.

Regenerační zařízení je možné připojit sériově nebo paralelně mezi FV panely a měnič.

Po jeho připojení začne ihned regenerovat poškozené panely, v krátké době jim vrátí jejich původní výkon a ochrání je před další degradací.

Technický list ke stažení zde.

Původní stav panelů

Po aplikaci PID Doctor

Proč PID Doctor

Regenerace až na 98% původního výkonu.

Výrazný nárůst výkonu už za 10 dnů od nasazení.

Ztracený výkon je kompletně obnoven již za 3 měsíce.

Trvalá eliminace šíření jevu PID.

Nijak neovlivňuje běžný provoz panelů.

Možnost přizpůsobení a kalibrace na míru vaší FV elektrárně.

Návratnost nákladů souvisejících s opravou do 2 let.

Reference

Zde naleznete seznam našich nejnovějších úspechů a zároveň spokojených klientů.

Za dobu našeho působení jsme našim klientům dokázali zvýšit výnosy o více než 30 milionů Kč. Podívejte se na detaily, jak a s čím jsme již dokázali pomoct vlastníkům fotovoltaických elektráren.

Kontaktní formulář

Spojte se se špičkou v oboru FVE

    Chci se informovat o službě